پزشک خود باشیم

جدیدترین داروی درمان درد مفاصل

 

۲۵ میلیون نفر تنها در ایالات متحده از رماتیسم مفصلی یا آرتریت استخوانی رنج می برند كه از مشخصه های آن درد ضعیف در مفاصل است.
اكنون محققان بیمارستان BWH از اختراع ژل قابل تزریقی خبر داده اند كه می تواند امیدبخش درمان چنین بیماری هایی در آینده باشد.
محققان معتقدند این دارو همچنین می تواند برای كاربردهای پزشكی متعددی مانند درمان موضعی سرطان، بیماری های چشمی و بیماری های قلبی ـ عروقی سودمند باشد.
جفری كارپ، رهبر تیم محققان كه در نشست سالانه SFB برنده جایزه محقق جوان این كنفرانس شده، یافته هایش را در این نشست ارائه كرد.
التهاب مفاصل نمونه خوبی از بیماری هایی است كه به قسمت خاصی از بدن حمله می كنند. روش های درمانی مرسوم برای این بیماری، استفاده از داروهایی است كه از راه دهان بلعیده می شدند.
این روش ها نه تنها هفته ها طول می كشد تا اثر خود را نشان دهد بلكه ممكن است عوارض جانبی هم داشته باشد. دلیلش هم این است كه دارو در بدن پراكنده شده و فقط مفصل آسیب دیده را در بر نمی گیرد.
علاوه بر این، دارو باید از غلظت بالایی برخوردار باشد تا به حد كافی به محل مورد نظر برسد و بر مفصل تاثیرگذار باشد. خود این موضوع ممكن است باعث افزایش سم در بدن شود.


مثال های زیادی از این قبیل وجود دارد كه لازم است دارو به محل خاصی از بدن تحویل داده شود، اما انجام این كار بدون مواجه شدن با موانعی بسیار چالش برانگیز است.
مثلا می توان دارو را به محل مورد نظر تزریق كرد، اما اثر آن زیاد ماندگار نبوده و از چند دقیقه تا چند ساعت است؛ چراكه داروی تزریق شده توسط دستگاه لنفاوی بسیار كارآمد بدن زدوده می شود.
هدف نهایی برای تحویل دارو به محل لازم، یك سیستم مستقل است كه میزان داروی آزاد شده در واكنش به یك تحریك بیولوژیك را سنجیده و تضمین می كند دارو فقط در زمان لازم پخش می شود و غلظت مناسب را با درمان دارد.
برای مواجهه با مشكل در قدم اول، محققان معیارهای كلیدی نظارت بر درمان موفقیت آمیز التهاب مفاصل را مشخص كردند.
بعلاوه برای امكان تحویل دارو به محل آسیب دیده به محض شروع درد، محققان سرانجام به این نتیجه رسیدند كه یك ژل قابل تزریق می تواند نوید بخش موفقیت در این كار باشد.
آنها پس از آزمایش های مختلف یك ژل رنگی به عنوان جایگزین دارو تولید كرده و آن را در معرض آنزیم های مربوط به التهاب مفاصل قرار دادند. در چنین شرایطی داروی پخش شده فعالیت این آنزیم ها را متوقف كرد.
گرچه این ژل تاكنون روی نمونه انسانی آزمایش نشده، اما نتایج نشان می دهد كه این دارو در واكنش به ماده زلالی كه از مفاصل انسان هنگام التهاب ترشح می شود هم آزاد می شوند.از دیگر مزایای این ژل ماندگاری حداقل ۲ ماهه آن پس از تزریق به مفصل سالم است.
همچنین این ژل در برابر فرسودگی و استهلاك مقاومت خوبی داشته و این موضوع در مفاصل با تحرك بیشتر مزیت دیگری محسوب می شود.
هم اكنون آزمایش های دیگر روی موش ها در حال انجام است تا به مراحل نهایی تولید این ژل و تست بیشتر در نمونه های انسانی نزدیك شویم.
محققان بر این باورند كه در آینده ای نه چندان دور می توان شاهد این بود كه برای درمان متمركز بسیاری از بیماری ها كه در نتیجه فساد آنزیمی بافت ها به وجود می آیند، می توان از این روش استفاده شود.
منبع: جام جم آنلاین 

 

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

javahermarket


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات